تبلیغات
Code Center مطالب پیشرفته نهم - تقسیم سلولی میتوز
به وبلاگ پیشرفته 9 بزرگترین وب در زمینه کلاس نهم خوش آمدید

تقسیم سلولی میتوز

۱-پروفاز

این مرحله طولانی ترین مرحله تقسیم میتوزی است در این مرحله رشته های باریک و بلند کروماتینی به ترویج ضخیم می شود و کوتاه می شود کروموزوم های مضاعف شده را به وجود می آورد هم زمان سانتریول ها به طرف قطب های سلول حرکت کرده.

۲-متافاز

در این مرحله کروموزوم های مضاعف شده در یک صف و در کنار مرکز سلول قرار می گیرد در این حالت سنترومر کروموزم ها به رشته هایی که به کمک سانتیرولها سامان دهی شده هست دوک میتوزی نامیده میشود.

۳-آنافاز

در این مرحله کروماتیت هر کروموزوم مضاف از محل سانترومرها به وسیله ی رشته های متصل به سانتریول از یکدیگر جدا میشوند و در این اثر کوتاه شدن رشته های این کروموزوم های تک کرومانیدی به سوی قطب ها کشید میشود.

۴-تلوفاز

در این مرحله به دور کروموزوم های هر طرف سلول یک پوسته ی هسته ای جدید تشکیل میشود تابیدگی کروموزوم های باز شده به شکل باریک و بلند در آمده پ رشته های کرومازونی را تشکیل میدهد در این مرحله مرحله ی پایانی است که دوک میتوزی از بین میرود.


تقسیم سلولی: میتوز روشی برای تقسیم هسته سلول است که شامل متراکم شدن کروموزومهای دو کروماتیدی ، تفکیک کروماتیدهای خواهر هر کروموزوم ، تقسیم کروموزومهای هر سلول به دو دسته یکسان ، انتقال هر دسته کروموزوم به یک قطب سلول و در نهایت تشکیل دو هسته هم ارزش با یکدیگر و مشابه با هسته یاخته مادری است.


پنجشنبه 28 آبان 1394 ساعت 07:17 ب.ظ

نظرات

درباره سایت

این وبلاگ جهت رفاه شما عزیزان طراحی شده و سعی شده در آن مطالب بالاتر از سطح کتاب و کمک درسی قرار بگیرد با آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی

نویسندگان

نظرسنجی

آیا از مطالب سایت راضی هستید؟
امکانات سایت